You took the test and now the teacher is handing back the results.

Here are the Election Day 2022 School Board results from races affecting school communities across Ocean County and Monmouth County here in New Jersey.

Keep checking back here as results come in from the Monmouth County Clerk's Office/Board of Elections and Ocean County Clerk's Office/Board of Elections.

Get our free mobile app

Ocean County School Board Races. 

(Photo: Vin Ebenau, Townsquare Media NJ)
(Photo: Vin Ebenau, Townsquare Media NJ)
loading...

Barnegat Light.

Southern Regional High School District (Long Beach Island Consolidated) Member of the Board of Education (Vote For Two):

James Donahower.

Involved Parent Member -- Terry Deakyne.

R. Scott Zoladz.

Bethanne A. Markoski.

Great Schools Matter -- Scott R. McDonough.

PROJECTED WINNER: TERRY DEAKYNE, BETHANNE MARKOSKI.

Long Beach Island Consolidated School District (Borough of Barnegat Light) Member of the Board of Education (Vote For One):

Marilyn Wasilewski.

PROJECTED WINNER: MARILYN WASILEWSKI.

Barnegat. 

Township of Barnegat School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Three):

Excellence for Barnegat -- Sean O'Brien, Michael Hickey, Scott Beck.

Education Above Politics -- Scott Sarno, Carol Geene, Dave Sherman.

Education Before Politics -- George Fedorczyk, Jr.

PROJECTED WINNER: CAROL GEENE, SEAN O'BRIEN, SCOTT SARNO.

Township of Barnegat School District Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For Two):

Believe in Barnegat -- Colleen Angus, Morris Enyeart.

Building Tomorrow's Leaders -- Lauren Washburn.

PROJECTED WINNER: COLLEEN ANGUS, LAUREN WASHBURN.

Bay Head.

Borough of Bay Head School District Board of Education Member (Vote For Two):

Shannon Curtis.

Barry Pearce.

PROJECTED WINNER: SHANNON CURTIS, BARRY PEARCE.

Beach Haven.

Southern Regional High School District (Borough of Beach Haven) Member of the Board of Education (Vote For One):

Paul Sharkey.

PROJECTED WINNER: PAUL SHARKEY.

Borough of Beach Haven School District Member of the Board of Education (Vote For Two):

Irene M. Hughes.

Patricia Romanowski.

PROJECTED WINNER: IRENE HUGHES, PATRICIA ROMANOWSKI.

Beachwood. 

(Photo: Google Maps)
(Photo: Google Maps)
loading...

Toms River Regional School District (Borough of Beachwood) Member of the Board of Education (Vote For One):

Better Education -- Reuven Hendler.

For Our Children -- Melissa P. Morrison.

Our Children First -- Lisa Magovern.

PROJECTED WINNER: MELISSA MORRISON.

Berkeley. 

Berkeley Township Elementary School - - Credit JB
Berkeley Township Elementary School - - Credit JB
loading...

Central Regional School District (Township of Berkeley) Member of the Board of Education (Vote For Three):

Experienced, Honest, Dedicated -- Lou Tuminaro, Denise Pavone-Wilson, George Dohn.

Integrity and Values -- Donnie Clyburn, Carol Cousins, Glenn D. Bradford.

PROJECTED WINNER:  LOU TUMINARO, DENISE PAVONE-WILSON, GEORGE DOHN.

Township of Berkeley School District Member of the Board of Education (Vote For Three):

Bringing Berkeley Together -- Michele Shedlock, James P. Coffey, Megan Ornstein.

PROJECTED WINNER: MICHELE SHEDLOCK, JAMES COFFEY, MEGAN ORNSTEIN.

Brick. 

(Jen Ursillo, Townsquare Media NJ)
(Jen Ursillo, Townsquare Media NJ)
loading...

Township of Brick School District Board of Education Member (Vote For Two):

Together For Brick -- Erin Wheeler, Maureen Molz.

Our Children First -- Madeline Iannarone, Frances DiBenedictis.

PROJECTED WINNER: MADELINE IANNARONE, FRANCES DIBENEDICTIS.

Eagleswood.

Township of Eagleswood School District Member of the Board of Education (Vote For Two):

No Petition Filed.

PROJECTED WINNER: N/A.

Harvey Cedars.

Southern Regional High School District (Long Beach Island Consolidated) Member of the Board of Education (Vote For Two):

James Donahower.

Involved Parent Member -- Terry Deakyne.

R. Scott Zoladz.

Bethanne A. Markoski.

Great Schools Matter -- Scott R. McDonough.

PROJECTED WINNER: TERRY DEAKYNE, BETHANNE MARKOSKI.

Long Beach Island Consolidated School District (Borough of Harvey Cedars) Member of the Board of Education (Vote For One):

Frederic J. Schragger.

PROJECTED WINNER: FREDERIC SCHRAGGER.

Island Heights.

Borough of Island Heights School District Member of the Board of Education (Vote For Two):

Dana Weber.

Continue The Excellence -- Robert MacNeal.

PROJECTED WINNER: DANA WEBER, ROBERT MACNEAL.

Jackson. 

Jackson Liberty High School. (Google Street View)
Jackson Liberty High School. (Google Street View)
loading...

Township of Jackson School District Member of the Board of Education (Vote For Two):

Megan Gardella.

Experience, Knowledge, Dedication -- John Spalthoff.

Allison Barocas.

PROJECTED WINNER: MEGAN GARDELLA, ALLISON BAROCAS.

Lacey. 

Lacey HIgh School (Google Street View)
Lacey HIgh School (Google Street View)
loading...

Township of Lacey School District Member of the Board of Education (Vote For Three):

Students Priorities First -- Melody Pryor.

For The Kids -- Cheryl Beuschel-Armato.

Commitment with Integrity -- Jack Conaty, Linda Downing, Edward Scanlon.

PROJECTED WINNER: JACK CONATY, LINDA DOWNING, CHERYL BEUSCHEL-ARMATO.

Lakehurst.

Borough of Lakehurst School District Member of the Board of Education (Vote For One):

David Burton.

PROJECTED WINNER: DAVIS BURTON.

Lakewood. 

Lakewood High School sign
Lakewood High School sign (Adam Hochron)
loading...

Township of Lakewood School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Three):

Meir Grunhut.

Isaac Zlatkin.

Shlomie Z. Stern.

Vouchers, Bussing, Accountability -- Moshe Bresler.

PROJECTED WINNER: MEIR GRUNHUT, ISAAC ZLATKIN, SHLOMIE STERN.

Township of Lakewood School District Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For One):

Eliyahu Greenwald.

PROJECTED WINNER: ELIYAHU GREENWALD.

Lavallette.

Borough of Lavallette School District Member of the Board of Education (Vote For One):

Jarrod Grasso.

PROJECTED WINNER: JARROD GRASSO.

Little Egg Harbor. 

Shawn Michaels
Shawn Michaels
loading...

Pinelands Regional School District (Township of Little Egg Harbor) Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Three):

Experience and Dedication -- Betti Anne McVey, August Daleo, Jeff Bonicky.

PROJECTED WINNER: BETTI ANNE MCVEY, AUGUST DALEO, JEFF BONICKY.

Township of Little Egg Harbor District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Three):

Student Achievement First -- Abby (Chambers) Martin, Chris Filiciello, Christine Snyder.

Excellence in Education -- Gina M. Frasca.

Experienced Fiscal Oversight -- Jonathan B. Jones.

PROJECTED WINNER: ABBY MARTIN, CHRIS FILICELLO, CHRISTINE SNYDER.

Long Beach.

Southern Regional High School District (Long Beach Island Consolidated) Member of the Board of Education (Vote For Two):

James Donahower.

Involved Parent Member -- Terry Deakyne.

R. Scott Zoladz.

Bethanne A. Markoski.

Great Schools Matter -- Scott R. McDonough.

PROJECTED WINNER: TERRY DEAKYNE, BETHANNE MARKOSKI.

Long Beach Island Consolidated School District (Township of Long Beach) Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For One):

Education and Community -- Brielle Hoffacker.

PROJECTED WINNER: BRIELLE HOFFACKER.

Manchester. 

Manchester High School
Manchester High School
loading...

Township of Manchester School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

Count on Mount -- Gayle Mount.

PROJECTED WINNER: GAYLE MOUNT.

Township of Manchester School District Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For One):

Better For Manchester -- Gina Georgiano.

PROJECTED WINNER: GINA GEORGIANO.

Mantoloking.

Borough of Point Pleasant Beach School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

Back To Basics -- Christine Grier.

Sherry M. Finn.

Joyce A. Popaca.

PROJECTED WINNER: CHRISTINE GRIER, SHERRY FINN.

Borough of Point Pleasant Beach School District Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For One):

Christopher J. Mullins.

PROJECTED WINNER: CHRISTOPHER MULLINS.

Ocean Gate. 

Ocean Gate School
Ocean Gate School (Google Street View)
loading...

Borough of Ocean Gate 1G School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For One):

Aaron Gottesman.

PROJECTED WINNER: AARON GOTTESMAN.

Ocean Township.

Township of Ocean School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For One):

For The Children -- Marie Leaming.

Daniel Eberenz.

PROJECTED WINNER: MARIE LEAMING.

Pine Beach. 

Toms River Regional School District (Borough of Pine Beach) Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For One):

Kevin Kidney.

Kuehl For School -- Arley Kuehl.

PROJECTED WINNER: KEVIN KIDNEY.

Plumsted.

Township of Plumsted School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

Passion For Education -- Andrea Lee Molnar, Kelly Morgan.

Pride Unity Safety -- Earl E. Meroney, Jr.

PROJECTED WINNER: EARL MERONEY, JR., KELLY MORGAN.

Point Pleasant Beach. 

Pt. Pleasant Beach High School
Pt. Pleasant Beach High School
loading...

Borough of Point Pleasant Beach School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

Back To Basics -- Christine Grier.

Sherry M. Finn.

Joyce A. Popaca.

PROJECTED WINNER: CHRISTINE GRIER, SHERRY FINN.

Borough of Point Pleasant Beach School District Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For One):

Christopher J. Mullins.

PROJECTED WINNER: CHRISTOPHER MULLINS.

Point Pleasant Borough.

Borough of Point Pleasant School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

Point Pleasant Strong -- Stephen Henry.

Teach 3 R's -- John LoVerde.

William Munn.

William J. Dikun.

Heather Kertman.

Make Students 1st -- Michael Sullivan.

PROJECTED WINNER: STEPHEN HENRY, MICHAEL SULLIVAN.

Seaside Heights. 

Borough of Seaside Heights School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

James Boyd.

Timothy Smith.

PROJECTED WINNER: JAMES BOYD, TIMOTHY SMITH.

Borough of Seaside Heights School District Member of the Board of Education Unexpired Two Year Term (Vote For One):

Anthony Storino.

PROJECTED WINNER: ANTHONY STORINO.

Seaside Park.

Central Regional School District (Borough of Seaside Park) Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For One):

Experienced and Proven -- Robert W. Matthies.

Common Sense Education -- Rita M. Kelly.

PROJECTED WINNER: ROBERT MATTHIES.

Borough of Seaside Park School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Two):

Got That Done -- Gary Yedman.

Jasmin D. Grasso.

PROJECTED WINNER: GARY YEDMAN, JASMIN GRASSO.

Ship Bottom.

Southern Regional High School District (Long Beach Island Consolidated) Member of the Board of Education (Vote For Two):

James Donahower.

Involved Parent Member -- Terry Deakyne.

R. Scott Zoladz.

Bethanne A. Markoski.

Great Schools Matter -- Scott R. McDonough.

PROJECTED WINNER: TERRY DEAKYNE, BETHANNE MARKOSKI.

Stafford 

Southern Regional High School (courtesy Southern Regional School District)
Southern Regional High School (courtesy Southern Regional School District)
loading...

Southern Regional High School District (Township of Stafford) Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For One):

Joseph Mangino.

Kevin C. Lyons.

PROJECTED WINNER: KEVIN LYONS.

Township of Stafford School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Three):

Students First -- Chris Smith, Kevin Cooney, Joseph Washco.

Gregory Gioe, III.

PROJECTED WINNER: CHRIS SMITH, KEVIN COONEY, JOSEPH WASHCO.

Township of Stafford School District Member of the Board of Education Unexpired One Year Term (Vote For One):

Students First -- Cono Cirone.

Back To Basics -- Karin Kleban-Allen.

PROJECTED WINNER: CONO CIRONE.

Surf City.

Southern Regional High School District (Long Beach Island Consolidated) Member of the Board of Education (Vote For Two):

James Donahower.

Involved Parent Member -- Terry Deakyne.

R. Scott Zoladz.

Bethanne A. Markoski.

Great Schools Matter -- Scott R. McDonough.

PROJECTED WINNER: TERRY DEAKYNE, BETHANNE MARKOSKI.

Toms River. 

Toms River High School North, (Toms River Regional School District)
Toms River High School North, (Toms River Regional School District)
loading...

Toms River Regional School District (Township of Toms River) Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For One):

For Every Child -- Daynne Glover.

Kathleen Eagan.

PROJECTED WINNER: KATHLEEN EAGAN.

Tuckerton.

Borough of Tuckerton School District Member of the Board of Education Three Year Term (Vote For Three):

Patricia A. Horner.

Deborah A. McMunn.

PROJECTED WINNER: PATRICIA HORNER, DEBORAH MCMUNN.

Monmouth County School Board Races. 

Wall High School
Wall High School (Dan Alexander, Townsquare Media NJ)
loading...

Get our free mobile app

Aberdeen Township. 

Dino Flammia, Townsquare Media
Dino Flammia, Townsquare Media
loading...

Matawan-Aberdeen Regional Board of Education Full Term (Vote For Two):

Parents Who Lead -- Sheetal Desai Werneke.

Kizzie W. Osborne.

Always Kids First -- Tara Martinez.

PROJECTED WINNER: SHEETAL DESAI WERNEKE, TARA MARTINEZ.

Matawan-Aberdeen Regional Board of Education One Year Unexpired Term (Vote For One):

Parents Who Lead -- Danielle Spruell

Shelley Gershner.

PROJECTED WINNER: DANIELLE SPRUELL.

Allenhurst.

Allenhurst Board of Education Full Term (Vote For Two):

Robert J. Selden

Lawrence J. O'Rourke

PROJECTED WINNER: ROBERT SELDEN, LAWRENCE O'ROURKE.

Allentown.

Upper Freehold Regional Board of Education Full Term (Vote For One):

Wil Borkowski

PROJECTED WINNER: WIL BORKOWSKI.

Asbury Park. 

Asbury Park High School
Asbury Park High School (Bud McCormick)
loading...

Asbury Park Board of Education Full Term (Vote for Three):

Moving Ahead Together -- Barbara Lesinski, Michael Penna, Dominic Latorraca.

Children First -- Remond Palmer, Victor Carre, Tracy Rogers.

PROJECTED WINNER: BARBARA LESINSKI, MICHAEL PENNA, DOMINIC LATORRACA.

Atlantic Highlands. 

Atlantic Highlands Elementary School
Mike Brant - Townsquare media
loading...

Henry Hudson Regional School District Board of Education Full Term (Vote For One):

No Petition Filed.

PROJECTED WINNER: N/A.

Atlantic Highlands Board of Education Full Term (Vote For Three):

Deborah Appello

Cory Wingerter

Ryan Palamara

PROJECTED WINNER: DEBORAH APPELLO, CORY WINGERTER, RYAN PALAMARA.

Atlantic Highlands Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

Daniel R. Sutton Jr.

PROJECTED WINNER: DANIEL SUTTON, JR.

Avon.

Avon Board of Education Full Term (Vote for Two):

Jane Losinger

Marny Requa

PROJECTED WINNER: JANE LOSINGER, MARNY REQUA.

Belmar. 

Belmar Board of Education Full Term (Vote For Three):

Antoinette Raucci.

Aileen Fahy.

Cherie Adams.

PROJECTED WINNER: ANTOINETTE RAUCCI, AILEEN FAHY, CHERIE ADAMS.

Belmar Board of Education Two Year Unexpired Term (Vote for One):

Brian Conklin

PROJECTED WINNER: BRIAN CONKLIN.

Bradley Beach. 

Bradley Beach Board of Education Full Term (Vote for Three):

Dominic V. Carrea.

April Davis.

No Other Petition Filed.

PROJECTED WINNER: DOMINIC CARREA, APRIL DAVIS.

Brielle.

Brielle Board of Education Full Term (Vote for Three):

Kurt Becker

David D'Ambrosio

Integrity Transparency Accountability -- Jennifer Bard

Confidential Decisive Impartial -- Kelly Baldino

Christin Walsh

PROJECTED WINNER: KURT BECKER, DAVID D'AMBROSIO, CHRISTIN WALSH.

Colts Neck. 

Colts Neck Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Erin Molinaro

Colts Kids First -- John A. Camera, Matthew Fonte, Jessica Ramirez.

Experienced, Transparent, Pragmatic -- Marian Castner

Danielle M. Alpaugh

PROJECTED WINNER: JOHN CAMERA, MATTHEW FONTE, JESSICA RAMIREZ.

Deal.

Borough of Deal Board of Education Full Term (Vote for Two):

Joseph Rishty

Giovanni Astorino

PROJECTED WINNER: JOSEPH RISHTY, GIOVANNI ASTORINO.

Borough of Deal Board of Education Two Year Unexpired Term (Vote for One):

Joseph Nachmani

PROJECTED WINNER: JOSEPH NACHMANI.

Eatontown. 

Eatontown Memorial Middle School (Eatontown Public Schools)
Eatontown Memorial Middle School (Eatontown Public Schools)
loading...

Monmouth Regional High School Board of Education Full Term (Vote for One):

Mary Anne Linder

PROJECTED WINNER: MARY ANNE LINDER.

Eatontown Board of Education Full Term (Vote for Three):

Daniel Murphy.

Maysee Jacobs.

Nelson Ortiz.

PROJECTED WINNER: DANIEL MURPHY, MAYSEE JACOBS, NELSON ORTIZ.

Eatontown Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

No Petition Filed

PROJECTED WINNER: N/A.

Englishtown.

Freehold Regional High School District Board of Education Full Term Representing Englishtown Borough (Vote for One):

Diana J. Cappiello

PROJECTED WINNER: DIANA CAPPIELLO.

Fair Haven.

Rumson-Fair Haven Regional High School Board of Education Full Term (Vote for One):

Steven Page

PROJECTED WINNER: STEVEN PAGE.

Fair Haven Board of Education Full Term (Vote for Three):

Fair Haven Forward -- Margaret "Maggie" Patry, Jeff Gorenstein

Focused on Fundamentals -- Bobby Clark, Krystie Larsen, Kevin McCarthy

PROJECTED WINNER: KRYSTIE LARSEN, KEVIN MCCARTHY, BOBBY CLARK.

Farmingdale.

Freehold Regional High School District Board of Education Full Term Representing Howell Township (Vote for One):

Commitment, Experience, Leadership -- Marc Parisi

PROJECTED WINNER: MARC PARISI.

Freehold Regional High School District Board of Education Full Term Representing Farmingdale Borough (Vote for One):

Kathie Lavin

PROJECTED WINNER: KATHIE LAVIN.

Farmingdale Borough Board of Education Full Term (Vote for Two):

Eric Daniels

PROJECTED WINNER: ERIC DANIELS.

Freehold Borough.

Freehold Borough Board of Education Full Term (Vote for Three):

Kimberly Wright

Brent F. Costleigh

No Other Petition Filed

PROJECTED WINNER: KIMBERLY WRIGHT, BRENT COSTLEIGH.

Freehold Township. 

Freehold Township High School (Google Street View)
Freehold Township High School (Google Street View)
loading...

Freehold Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Parental Knowledge Consent -- Renata Brand

Students Before Politics -- Jeffrey D. Williams

Faith Edwards

Michael Matthews

Educator for Education -- Elena S. O'Sullivan

Jennifer K. Patten

PROJECTED WINNER: RENATA BRAND, JEFFREY WILLIAMS, ELENA O'SULLIVAN.

Hazlet. 

Hazlet Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Lisa A. Brown

David E. Asfour

Edward Barrett

Laura A. O'Hara

PROJECTED WINNER: LISA BROWN, EDWARD BARRETT, LAURA O'HARA.

Highlands.

Henry Hudson Regional School District Board of Education Full Term (Vote for Two):

No Petition Filed

PROJECTED WINNER: N/A.

Highlands Board of Education Full Term (Vote for Two):

Diane Knox

Melissa Zachok-Fierro

PROJECTED WINNER: DIANE KNOX, MELISSA ZACHOK-FIERRO.

Highlands Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

No Petition Filed

PROJECTED WINNER: N/A.

Holmdel. 

Holmdel Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

School Community Advocacy -- Deborah Wilson

Elizabeth Urbanski

Save Holmdel Schools -- Chris DiMare, Jeff D. Mann, John Buckley

Education First -- Joanne Lam, Alicia Unusan, Mathew Weisfeld

PROJECTED WINNER: CHRIS DIMARE, JEFF MANN, JOHN BUCKLEY.

Howell. 

Entrance to Howell High School
Entrance to Howell High School (Adam Hochron)
loading...

Freehold Regional High School District Board of Education Full Term Representing Howell Township (Vote for One):

Commitment, Experience, Leadership -- Marc Parisi

PROJECTED WINNER: MARC PARISI.

Freehold Regional High School District Board of Education Full Term Representing Farmingdale Borough (Vote For One):

Kathie Lavin

PROJECTED WINNER: KATHIE LAVIN.

Howell Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Protecting Our Children -- Alexandria Langenberger, Joseph Mauer Jr.

Laurence Gurman

Advocate Commitment Experience -- Cristy Mangano

PROJECTED WINNER: JOSEPH MAUER, JR., ALEXANDRIA LANGENBERGER, CRISTY MANGANO.

Interlaken.

Interlaken Board of Education Full Term (Vote for One):

Jonathan G. Cohen

PROJECTED WINNER: JONATHAN COHEN.

Keansburg. 

Keansburg Board of Education Full Term (Vote for Three):

Brooke Clayton

Kenneth J. Cook, Jr.

Michael Mankowski

PROJECTED WINNER: BROOKE CLAYTON, KENNETH COOK, JR., MICHAEL MANKOWSKI.

Keyport. 

Keyport High School
Keyport High School (Dino Flammia, Townsquare Media NJ)
loading...

Keyport Board of Education Full Term (Vote for Three):

Joseph Stahl

Ruth Anne Grabowski

No Other Petition Filed

PROJECTED WINNER: JOSEPH STAHL, RUTH ANNE GRABOWSKI.

Lake Como.

Lake Como Board of Education Full Term (Vote for One):

Michele Cartaya

PROJECTED WINNER: MICHELE CARTAYA.

Little Silver.

Little Silver Board of Education Full Term (Vote for Two):

Somil Jain

Equity Innovation Leadership -- Stephen Kotok

PROJECTED WINNER: SOMIL JAIN, STEPHEN KOTOK.

Loch Arbour Village.

Village of Loch Arbour Board of Education Full Term (Vote for One):

Martin Januario

PROJECTED WINNER: MARTIN JANUARIO.

Long Branch. 

Long Branch Board of Education Full Term (Vote for Three):

Alisa Dawn Armour

Be The Change -- Rick Garlipp, Theresa Dangler

David A. Brown

Education for all -- Avery W. Grant

Caroline Bennett, Dominic Rosario Sama

PROJECTED WINNER: THERESA DANGLER, RICK GARLIPP, AVERY GRANT.

Manalapan. 

Manalapan High School (Freehold Regional High School District)
Manalapan High School (Freehold Regional High School District)
loading...

Freehold Regional High School District Board of Education Full Term Representing Englishtown Borough (Vote For One):

Diana J. Cappiello

PROJECTED WINNER: DIANA CAPPIELLO.

Manalapan-Englishtown Board of Education Full Term (Vote for Three):

Every Child Succeeds -- Christine Parisi

Focused on Education -- David Kane

Stacey Einziger

Ryan D. Green

PROJECTED WINNER: CHRISTINE PARISI, DAVID KANE, RYAN GREEN.

Manalapan-Englishtown Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

No Petition Filed

PROJECTED WINNER: N/A.

Manasquan.

Manasquan Board of Education Full Term (Vote for Three):

Trustworthy Genuine Loyal -- Joseph A. Loffredo, Jr.

Alfred J. Sorino, III

Thomas Pellegrino

William H. Dibble

PROJECTED WINNER: JOSEPH LOFFREDO, JR., THOMAS PELLEGRINO, ALFRED SORINO, III.

Marlboro. 

Marlboro Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Parenting Over Politics -- Annette Siewert, Valentina Mendez, Michael Lilonsky

Hearts And Minds -- Anu Shanbhag

Building On Experience -- Randy Heller, Jennifer Silacci

PROJECTED WINNER: ANNETTE SIEWERT, VALENTINA MENDEZ, MICHAEL LILONSKY.

Matawan. 

Matawan-Aberdeen Regional Board of Education Full Term (Vote for One):

Putting Students First -- Annette Ascoli

PROJECTED WINNER: ANNETTE ASCOLI.

Middletown.

Middletown Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Fairness Respectful Compassionate -- Kristie Tapolow

John Little

Middletown Families First -- Joseph Fitzgerald, Leonora E. Lacqua-Caminiti, Gary Tulp

Elevating Education -- Lauren Anderson

PROJECTED WINNER: JOSEPH FITZGERALD, LEONORA LACQUA-CAMINITI, GARY TULP.

Millstone.

Millstone Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Vanessa Molina

John Sico, Jr.

Gabriela Ramalho

James Cignarella

PROJECTED WINNER: VANESSA MOLINA, JOHN SICO, JR., JAMES CIGNARELLA.

Millstone Township Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

William Schlupp

Ricardo Carneiro

PROJECTED WINNER: WILLIAM SCHLUPP.

Monmouth Beach.

Shore Regional High School Board of Education Full Term (Vote for One):

Anthony Villane

PROJECTED WINNER: ANTHONY VILLANE.

Monmouth Beach Board of Education Full Term (Vote for Three):

Joseph Vecchio

Meghan Haynes

Vision Passion Leadership -- Christopher Dudick

PROJECTED WINNER: JOSEPH VECCHIO, MEGHAN HAYNES.

Monmouth Beach Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

Boyd Decker

PROJECTED WINNER: BOYD DECKER.

Neptune City. 

Neptune City Board of Education Full Term (Vote for Three):

Marissa Smith

Sheryl Zanni

Lisa Wardell Rummel

PROJECTED WINNER: MARISSA SMITH, SHERYL ZANNI, LISA WARDELL RUMMEL.

Neptune Township. 

Neptune Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

Flier Pride -- Chanta L. Jackson, Fabian Howe, Donna L. Puryear

Parents with Purpose -- April Morgan, Dallas Hlatky, Kathy Yevchak

PROJECTED WINNER: DONNA PURYEAR, APRIL MORGAN, DALLAS HLATKY.

Neptune Township Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

Flier Pride -- Jean Dortissant

Parents with Purpose -- Kym Hoffman

PROJECTED WINNER: KYM HOFFMAN.

Ocean Township.

Township of Ocean Board of Education Full Term (Vote for Three):

Jeffrey Weinstein

Ocean's Future First -- Kurt Dzibela

Amy McGovern

For The Kids -- Helena M. Peppe

Family, Education, Advocacy -- Grace Anne Talarico

Believe In Ocean -- Steven Clayton

PROJECTED WINNER: AMY MCGOVERN, GRACE ANNE TALARICO, JEFFREY WEINSTEIN.

Oceanport.

Shore Regional High School Board of Education Full Term (Vote for One):

Frank J. Pingitore

PROJECTED WINNER: FRANK PINGITORE.

Oceanport Board of Education Full Term (Vote for Three):

Students First, Always -- Mark Patterson, Marion Wilhalme, Jamie Gough

PROJECTED WINNER: MARK PATTERSON, MARION WILHALME, JAMIE GOUGH.

Red Bank.

Red Bank Regional High School Board of Education Full Term (Vote for Three):

Emily A. Doherty

RB Students First -- Memone Paden Crystian

John Garofalo

Adam Cohen

PROJECTED WINNER: EMILY DOHERTY, JOHN GAROFALO, MEMONE PADEN CRYSTIAN.

Red Bank Regional High School Board of Education One Year Unexpired Term (Vote for One):

W. Scott McBride

PROJECTED WINNER: W. SCOTT MCBRIDE.

Red Bank Borough Board of Education Full Term (Vote for Three):

Benedict J. Forest

Suzanne Viscomi

Erik Perry

PROJECTED WINNER: BENEDICT FOREST, SUZANNE VISCOMI, ERIK PERRY.

Roosevelt.

Roosevelt Board of Education Full Term (Vote for Three):

No Petitions Filed.

PROJECTED WINNER: N/A.

Roosevelt Board of Education Two Year Unexpired Term (Vote for One):

No Petitions Filed.

PROJECTED WINNER: N/A.

Rumson. 

Rumson-Fair Haven Regional High School Board of Education Full Term (Vote for Two):

Katherine "Katie" Thompson

Sarah Kiley

PROJECTED WINNER: KATHERINE THOMPSON, SARAH KILEY.

Rumson Borough Board of Education Full Term (Vote for Three):

Carolyn C. DeSena

Lauren Finney

Gillian Sahadi

PROJECTED WINNER: CAROLYN DESENA, LAUREN FINNEY, GILLIAN SAHADI.

Sea Bright.

Oceanport Board of Education Full Term (Vote for Three):

Students First, Always -- Marion Wilhalme, Jamie Gough, Mark Patterson

PROJECTED WINNER: MARIAN WILHALME, JAMIE GOUGH, MARK PATTERSON.

Sea Girt.

Sea Girt Board of Education Full Term (Vote for Two):

John Lajewski

Marjorie Kane

PROJECTED WINNER: JOHN LAJEWSKI, MARJORIE KANE.

Shrewsbury Borough.

Shrewsbury Borough Board of Education Full Term (Vote for Three):

Ryan Howard

Karen Hepburn

Goldberg Carolyn Barber

Jessica Groom

PROJECTED WINNER: CAROLYN BARBER, JESSICA GROOM, KAREN HEPBURN GOLDBERG.

Spring Lake Borough.

Spring Lake Borough Board of Education Full Term (Vote for Two):

Carla Martin, David Rowe

PROJECTED WINNER: CARLA MARTIN, DAVID ROWE.

Spring Lake Heights.

Spring Lake Heights Board of Education Full Term (Vote for Two):

Robert Phillips

James A. Carey, Jr.

PROJECTED WINNER: ROBERT PHILLIPS, JAMES CAREY, JR.

Tinton Falls.

Monmouth Regional High School Board of Education Full Term (Vote for Two):

Daniel Deitz

James J. Convery

PROJECTED WINNER: DANIEL DEITZ, JAMES CONVERY.

Tinton Falls Schools Board of Education Full Term (Vote for Three):

Safety Education Experience -- Teena Patel, Lora Smith-Staines, John Livingood

Eugenia Tinsley

PROJECTED WINNER: TEENA PATEL, LORA SMITH-STAINES, JOHN LIVINGGOOD.

Union Beach.

Union Beach Board of Education Full Term (Vote for Three):

Ashley A. Perez

John G. Perrone

James McGrogan

PROJECTED WINNER: ASHLEY PEREZ, JOHN PERRONE, JAMES MCGROGAN.

Upper Freehold Township

Upper Freehold Regional Board of Education Full Term (Vote for Two):

Rebecca L. Lustgarten

Integrity, Experience, Transparency -- Vanessa DePompo, Christopher P. Midura

PROJECTED WINNER: VANESSA DEPOMPO, CHRISTOPHER MIDURA.

Wall.

Wall Township Board of Education Full Term (Vote for Three):

James Maliff

Ralph Addonizio

No Other Petition Filed

PROJECTED WINNER: JAMES MALIFF, RALPH ADDONIZIO.

Wall Township Board of Education Two Year Unexpired Term (Vote for One):

Thomas Buffa

PROJECTED WINNER: THOMAS BUFFA.

West Long Branch. 

Shore Regional High School Board of Education Full Term (Vote for One):

Diane Merla

PROJECTED WINNER: DIANE MERLA.

West Long Branch Borough Board of Education Full Term (Vote for Three):

Parent Coach Teacher -- Michael Falgares

Rachel Tabakman-Plancher

Christine "Tina" Skellinger

PROJECTED WINNER: MICHAEL FALGARES, RACHEL TABAKMAN-PLANCHER, CHRISTINE SKELLINGER.

100 Best Jersey Shore Beach Views

LOOK: See how much gasoline cost the year you started driving

To find out more about how has the price of gas changed throughout the years, Stacker ran the numbers on the cost of a gallon of gasoline for each of the last 84 years. Using data from the Bureau of Labor Statistics (released in April 2020), we analyzed the average price for a gallon of unleaded regular gasoline from 1976 to 2020 along with the Consumer Price Index (CPI) for unleaded regular gasoline from 1937 to 1976, including the absolute and inflation-adjusted prices for each year.

Read on to explore the cost of gas over time and rediscover just how much a gallon was when you first started driving.

20 Succulent New Jersey Seafood Restaurants too Sensational Not to Try

More From Cat Country 96.7 /104.1